Hotell Post
Hotel beskrivelse
Det 4-stjärniga Hotel Post är ett härligt hotell med ett utmärkt läge i Bad Gastein och inom gångavstånd från skidliften Stubnerkogel. Hotellet har en egen restaurang, Bellini Bar and Restaurant, som serverar god italienskinspirerad mat. Hotellet är ett bra val för vuxna och par som letar efter ett bra, centralt beläget hotell i Bad Gastein.
Som gäst på Hotel Post kan du använda spa-centret på Hotel Salzburger Hof, som ligger 5 minuters promenad från hotellet. I spaanläggningen finns en pool, bubbelpool och bastu.
Din vistelse på Hotel Post inkluderar halvpension och en 5-rätters middag serveras varje kväll i hotellets restaurang. Middag ingår 6 dagar – hotellets restaurang är stängd på onsdagskvällar.
Værelser
På Hotel Post kan Thinggaard erbjuda följande:
- Enkelrum
- Dubbelrum
- 3-bäddsrum
Alla hotellets rum är trivsamma, ljusa och moderna med dusch/toalett, TV, telefon och gratis internet.
Fakta
Fakta om Hotel Post
| Liftkort | Ingår i priset |
| Kost och logi | Frukost + 6 x middag* |
| Handdukar | Ja, tack |
| Linne | Ja, det kan du |
| Rengöring | Ja, det kan du |
| Parkering av bil | Ja, du kan parkera |
* I vistelsen ingår 6 x middag och hotellets restaurang är stängd på onsdag kväll. Du måste därför ordna din egen middag denna kväll.
Faciliteter
| Lounge | Ja, det kan du |
| Bar | Ja, det kan du |
| Skirum | Ja, det kan du |
| WiFi | Ja, det kan du |
| Friskvård | Ja* Ja* Ja* Ja* Ja* Ja* Ja* Ja* Ja* Ja* Ja* Ja* Ja* Ja* Ja |
| Simbassäng | Nej, det kan du inte |
* Hotellet har ingen egen spaavdelning, men det är fritt fram att använda spaet på Hotel Salzburger Hof.
Avstånd
| Till pisten | 400 m |
| För att lyfta | 400 m |
| Stadens centrum | 350 m |
| Skidbuss | 150 m |
| Köpcentrum | 350 m |
| Sportutrustning | 400 m |