Thermal Resort Hotell Elisabethpark
Hotel beskrivelse
Wellnesshotell med fantastisk utsikt
Hotel Elisabethpark har utsikt över gamla stan och har en historia och tradition som sträcker sig många decennier tillbaka i tiden. Hotellet besöktes tidigare av framstående adelsmän som reste från när och fjärran för att njuta av spaanläggningarna i Bad Gastein.
Än idag präglas Elisabeth Park Hotel av wellness- och spabehandlingar. Här erbjuds en mängd olika hälsoprogram som du kan boka och prova på din egen kropp under din vistelse. De har sin egen termiska källa direkt in i hotellet från berget.
Din vistelse inkluderar halvpension, där maten på plats också är en upplevelse för själen. Enkel frukostbuffé och middagsbuffé.
Hotellets egen skidbuss kan ta dig upp till skidområdet. Hotellet har därför god tillgång till skidområdet i den kuperade staden och erbjuder samtidigt gott om avkoppling i slutet av skiddagen. En bra kombination på en skidsemester. Om du vill hålla dig i form kan du också använda hotellets fitnessrum.
Værelser
Fakta
Fakta om Thermal Resort Hotel Elisabethpark
| Liftkort | Ingår i priset |
| Kost och logi | Halvpension |
| Avstånd till hiss | 500 m |
| Avstånd till pist | 500 m |
| Avstånd till stadens centrum | 400 m |
| Avstånd till skidbuss | 50 m |
| Mottagning | Ja, det kan du |
| Restaurang | Ja, det kan du |
| Slutstädning | Ingår i priset |
| Sänglinne/handdukar | Ingår i priset |
| Tillgång till internet | Ingår i priset |
| Pool | Ja, det kan du |
| Bar | Ja, det kan du |
| Välbefinnande | Ja, det kan du |
| Bilparkering | Mot avgift |
Beliggenhed
Hotell Elisabethpark