Residence Le Hameau du Mottaret
Hotel beskrivelse
Välkommen till Residence Hameau du Mottaret
Precis vid sluttningarna ovanför den franska skidorten Meribel, i Savoyens 3 dalar, ligger Residence Le Hameau du Mottaret. Byggnaden är perfekt belägen på 1800 meters höjd, med ski in/ski out och enkel tillgång till skidliftar. Här hittar du butiker och shoppingmöjligheter. Om du vill besöka Meribel Motterats centrum kan du ta den kostnadsfria linbanan Les Chalets, som tar dig direkt till den livliga staden.
Meribels skidområde har 150 sublima pistkilometer. Skidområdet är välpreparerat och lätt att navigera. Skidåkningen är varierad, vilket är en fördel när man reser som grupp. Alla kan hitta pister som passar deras behov, oavsett nivå. Om några av er är sugna på ännu fler pistkilometer, var inte oroliga. Skidorten är en del av det enorma 3 Valleys-området, som förbinder de populära skidområdena Les Menuires, Val Thorens och Courchevel. En liftkortsförlängning här innebär att du nu kan njuta av totalt 600 pistkilometer. En skidsemester till Meribel Mottaret är perfekt för dig som uppskattar bra skidåkning i en fantastisk omgivning. Snöförhållandena är exceptionellt bra på grund av höjden och snösäkerheten är på topp!
Omgiven av snötäckta berg sticker de autentiska sten- och träbyggnaderna ut. Residence Le Hameau du Mottaret är byggt i chalet-stil och erbjuder boende i olika storlekar, allt från studior för 3 personer till duplexlägenheter med 2 sovrum för 7 personer. Boendet är välutrustat med allt du behöver för din vistelse. Alla lägenheter har ett pentry med ugn eller mikrovågsugn och grill, vardagsrum, badrum och balkong där du kan njuta av den hisnande utsikten.
Værelser
Vi erbjuder följande typer av boenden i Residence Le Hameau du Mottaret:
- Studiolägenhet på bottenvåningen för 3 personer (ca 18 m²)
– Vardagsrum med utdragbar säng för 2 personer + 1 enkelsäng
– Kokvrå (elektrisk spis, diskmaskin)
– Duschrum med toalett
- Lägenhet med 1 sovrum för 4/5 personer (ca 30 m²) – bottenvåning eller balkong
– Vardagsrum med 2 utdragbara enkelsängar + 1 enkelsäng
– Sovrum med 2 enkelsängar eller våningssängar
– Kokvrå (kylskåp, elektrisk spis, ugn eller mikrovågsugn/grill, diskmaskin)
– Badrum
– Separat toalett - OR
– Vardagsrum med 2 utdragbara enkelsängar
– Sovrum med 2 enkelsängar eller våningssängar + 1 enkelsäng
– Kokvrå (kylskåp, elektrisk spis, ugn eller mikrovågsugn/grill, diskmaskin)
– Badrum
– Separat toalett
- Lägenhet med 1 sovrum för 5 personer (ca 33 m²) – Balkong eller bottenvåning
– Vardagsrum med utdragbar säng för 2 personer + 1 enkelsäng
– Sovrum med 2 enkelsängar eller våningssängar
– Kokvrå (kylskåp, elektrisk spis, ugn eller mikrovågsugn/grill, diskmaskin)
– Badrum och separat toalett
Fakta
I allmänhet
| Liftkort | Ingår ej, måste köpas till |
| Pension | Nej, det gör du inte |
| Handdukar | Ja, mot en avgift |
| Linne | Ja, det kan du |
| Städtjänster | Ja, mot en avgift |
| Parkering för bil | Ja, mot avgift |
Underlätta
| Lounge | Ja, det kan du |
| Bar | Nej, det är det inte. |
| Skirum | Ja, det kan du |
| WiFi | Ja, mot en avgift |
| Wellness | Nej, det gör du inte |
| Simbassäng | Nej, det kan du inte |
Avstånd
| Till pisten | 0 m |
| Att lyfta | 100 m |
| Stadens centrum | 100 m |
| Skidbuss | Nej, ingen skidbuss |
| Shopping | 50 kilometer |
| Sportutrustning | 50 kilometer |