Pension Reiterhaus – Sommar
Hotel beskrivelse
Välkommen till Pension Reiterhaus
Thinggaards mysiga lilla Bed & Breakfast Reiterhaus drivs av ett danskt värdpar. De kommer att finnas till hands under hela din sommarsemester i Wagrain och delar gärna med sig av tips om området, barer och var du hittar de bästa restaurangerna. Huset ligger mitt i den mysiga stadskärnan, mittemot ett litet torg. Stormarknader, kaféer, restauranger och olika butiker ligger inom 5 minuters promenad. Härifrån behöver du bara korsa den lilla floden för att nå en av de största liftarna. Reiterhaus-huset erbjuder också lägenheter.
En vistelse på Pension Reiterhaus inkluderar alltid frukost. Varje morgon kan du börja dagen med en välsmakande frukostbuffé som serveras i frukostrummet och ger dig energi för resten av dagen. Pension Reiterhaus har en mysig lounge, som är tillgänglig för alla gäster varje dag. Det är en utmärkt plats att träffas efter en bra dag, oavsett om du reser som ett par eller som en större grupp. Det finns gratis WiFi i hela huset.
Salzburger Sportwelt Card – Gästkort
Om du bor på Hotel Grafenwirt, Pension Reiterhaus eller Apartment Reiterhaus får du ett Salzburger Sportwelt Card – ett gästkort som ger dig tillgång till många aktiviteter i Wagrain-Kelinarl-området. Med kortet får du daglig entré till Wasserwelt Wagrain, guidade vandringar och rabatter på många andra aktiviteter. Observera att detta inte är ett liftkort.
Sommarkort
Om du bor på Hotel Grafenwirt, Pension Reiterhaus eller Apartment Reiterhaus ingår ett Sommer Card som ger dig tillgång till många aktiviteter i Wagrain-Kelinarl-området. Med kortet får du daglig entré till Wasserwelt Wagrain, guidade vandringar och rabatter på många andra aktiviteter. Observera att det inte är giltigt som liftkort.
Bilparkering
Privat parkering finns tillgänglig mot en avgift inte långt från Pension Reiterhaus. Detta kan bokas hemifrån genom att kontakta Thinggaard.
Værelser
Fakta
Fakta om Pension Reiterhaus
| Sommarkort | Ingår i priset |
| Bed & Breakfast | Frukost på morgonen |
| Handdukar | Ingår i leveransen |
| Linne | Ingår |
| Städtjänster | Ingår i priset |
| Bilparkering | Ja(mot avgift) |
Faciliteter
| Lounge | Ja, det kan du |
| Bar | Ja, det kan du |
| Gratis Wi-Fi | Fri tillgång till internet |
| Wellness | Nej, det gör du inte |
| Simbassäng | Nej, det kan du inte |
Avstånd
| Till närmaste hiss | 500 m |
| Stadens centrum | 50 m |
| Köpcentrum | 300 m |
| Cykeluthyrning | 3,4 kilometer |
| Äventyrspool Vattenvärld | 850 m |
| Tennisbana | 900 m |
Beliggenhed
Pension Reiterhaus