Montana Village
Hotel beskrivelse
Residence Village Montana ligger precis vid pisterna i Val Thorens nedre stad och lovar en skidsemester som kommer att vara svår att slå i framtiden. Men dessa löften är lätta att uppfylla, så låt din skidsemester börja här.
Det stora lägenhetskomplexet är beläget på ett sådant sätt att alla skidentusiaster med självaktning kommer att fälla en tår. Vi bör dock påpeka att du bör se upp när du går ut på morgonen, eftersom pisten ligger precis utanför ytterdörren.
Med pisten som går till och från dörren har mjölksyra en god chans att sätta sig tungt i benen. Det finns dock en lösning på detta, eftersom du antingen kan lossa på de värkande benen med en tur till husets bastu, ångbastu eller massagerum.
De många lägenheterna i Village Montana passar både små familjer och stora grupper på sex personer. Lägenheterna är mysiga, charmiga och uppfyller alla krav som den moderna skidresenären har.
Værelser
På Residence Village Montana kan vi erbjuda:
2-rumslägenhet för 3 personer (VTH210):
Lägenhet 30-32 m2 med vardagsrum/matrum med 1 bäddsoffa, matbord och TV. 1 sovrum med 2 sängar. Litet kök med spis, ugn, diskmaskin, brödrost, vattenkokare, mikrovågsugn och kaffemaskin. Dusch/toalett. Utgång till balkongen.
Tvåbäddsrumslägenhet för 4 personer (VTH211):
Lägenhet 35 m2 med vardagsrum/vardagsrum med matbord och TV. 1 rum med 2 sängar. Nisch med skjutdörr och 2 sängar. Litet kök med spis, ugn, diskmaskin, brödrost, vattenkokare, mikrovågsugn och kaffemaskin. Dusch/toalett. Utgång till balkong.
3-rumslägenhet för 4 personer (VTH212):
Denna typ av lägenhet är 47-49 m2 och har ett vardagsrum/matsal med matbord och TV. 2 sovrum med 2 sängar i varje rum. Nisch med 1 våningssäng för 2 personer. Dusch/WC. Litet kök med spishäll, ugn, diskmaskin, brödrost, vattenkokare, mikrovågsugn och kaffemaskin. Utgång till balkongen och vacker utsikt över bergen.
3-rumslägenhet för 4 personer (VTH214):
Denna lägenhet på 41-45 m2 renoverades 2018 – den är modernt inredd med vardagsrum/matsal, matbord och TV. 2 sovrum båda försedda med 2 sängar. Litet kök med ugn, diskmaskin, spis, brödrost, vattenkokare, mikrovågsugn och kaffemaskin. Dusch/WC. Utgång till balkongen och vacker utsikt över bergen.
Fakta
Fakta om Village Montana
| Liftkort | Ingår i priset |
| Pension | Ingen pension |
| Avstånd till hiss | 150 m |
| Avstånd till pist | 0 |
| Avstånd till stadens centrum | 400 m |
| Avstånd till skidbuss | 50 m |
| Mottagning | Ja, det kan du |
| Restaurang | Nej, det kan du inte |
| Slutstädning | Ja, köksstädning ingår ej |
| Sänglinne/handdukar | Ja, tack |
| Tillgång till internet | Ingår i priset |
| Simbassäng | Nej, det kan du inte |
| Bar | Ja, det kan du |
| Friskvård | Ja (mot avgift) |
| Parkering för bil | Ja, garage 80 € per vecka |
Beliggenhed
Residence Village Montana