Les Lauziéres
Hotel beskrivelse
Residence Les Lauziéres har ett centralt läge i Val Thorens. Huset ligger 100 meter från närmaste pist och inom 100 meter finns butiker, restauranger, bagerier och kaféer. Huset ligger också 100 meter från gågatan i Val Thorens. 50 meter från huset finns närmaste skiduthyrning.
Om du kör bil finns det en allmän parkeringsplats 200 meter från huset.
Værelser
I Residens Les Lauziéres har Thinggaard:
Lägenhet med 1 sovrum för 4 personer:
Lägenheten är en lägenhet med 1 sovrum på 21 m2, belägen på 3:e våningen i huset. Lägenheten totalrenoverades 2012 och har ett vardagsrum med 1 utdragbar säng för 2 personer, TV, utgång till balkong och kabin med 1 våningssäng för 2 personer. Separat dusch och toalett. Ett litet kök med spishäll, ugn, diskmaskin, vattenkokare, mikrovågsugn, kaffebryggare, raclettegrill och fondueset. Lägenheten har en vacker utsikt över bergen.

2-rumslägenhet för 5 personer:
Lägenheten ligger på 3:e våningen i huset och är 26 m2. Lägenheten har ett vardagsrum med 1 utdragbar säng, TV, balkong, 1 mindre rum med 1 utdragbar säng för 2 personer, stuga med 1 våningssäng för 2 personer. Lägenheten har en separat dusch och toalett. Ett litet kök med spishäll, ugn, vattenkokare och kaffebryggare.

2-rumslägenhet för 6 personer:
Lägenheten är en 2-rumslägenhet på 26 m2, som ligger på 6:e våningen. Lägenheten är trevligt möblerad och har ett vardagsrum med 1 utdragbar säng, ett mindre rum med 1 utdragbar säng för 2 personer och en liten stuga med 1 våningssäng för 2 personer. Separat dusch och toalett. Ett litet kök med spishäll, ugn och kaffebryggare.

Fakta
Fakta om Les Lauziéres
| Liftkort | Ingår i priset |
| Pension | Ingen pension |
| Avstånd till hiss | 200 m |
| Avstånd till pist | 100 m |
| Avstånd till stadens centrum | 100 m |
| Avstånd till skidbuss | 0 m |
| Mottagning | Nej, det kan du inte. |
| Restaurang | Nej, det kan du inte |
| Slutstädning | Ingår i priset |
| Sänglinne/handdukar | Ingår i priset |
| Tillgång till internet | Ja, mot en avgift |
| Simbassäng | Nej, det kan du inte |
| Bar | Nej, det är det inte. |
| Wellness | Nej, det gör du inte |
| Bilparkering | ej tillgänglig |