Residence Les Hauts du Val Claret – Val Claret
Hotel beskrivelse
Residence Les Hauts du Val Claret ligger i stadsdelen Val Claret i Tignes. Från lägenheterna är det 10 meter till skidområdet, där det också finns butiker 100 meter bort och ett bageri 50 meter bort. Restauranger ligger 10 meter från lägenheterna.
Værelser
I Les Hauts du Val Claret kan vi erbjuda:
2-sovrumslägenhet för 5 personer:
Lägenheten är en 2-sovrumslägenhet på 45 m2, på 2:a våningen. Lägenheten består av ett vardagsrum/matsal med 2 sängar, TV, balkong, 1 sovrum med 1 säng och våningssäng, separat dusch och toalett samt ett kök i öppen planlösning med diskmaskin, spishäll och mikrovågsugn. Lägenheten har en mycket fin utsikt över bergen och landsbygden. Internet ingår inte i vistelsen i denna lägenhet.

2-rumslägenhet för 6 personer:
Lägenheten är en 2-rumslägenhet på 44 m2, belägen på 1:a våningen. Lägenheten är helt renoverad och är mycket bekvämt inredd. Lägenheten består av ett vardagsrum/matsal med 1 dubbel bäddsoffa, TV, balkong, 1 rum med 1 fransk säng, kabin med våningssäng, separat dusch och toalett samt ett kök med öppen planlösning. I köket finns ugn, diskmaskin, spishäll, mikrovågsugn, grill, kaffebryggare, raclettegrill och fondueset. Internet ingår i vistelsen.

3-sovrumslägenhet för 7 personer:
Lägenheten är en 3-sovrumslägenhet på 55 m2, på 1:a våningen. Lägenheten består av ett vardagsrum/matsal med 1 utdragbar säng för 2 personer, TV, 1 rum med 1 säng och 1 våningssäng, 1 rum med 1 fransk säng, badrum samt ett kök med spishäll, diskmaskin, mikrovågsugn och kaffebryggare. Lägenheten har utsikt över bergen och skidbackarna. Internet ingår inte i vistelsen i denna lägenhet.

4-sovrumslägenhet för 8 personer:
Lägenhet på 60 m2 i två våningar. Lägenheten renoverades år 2022. Vardagsrum med soffa, TV och matplats. Utgång till balkongen. 1 sovrum med fransk säng, TV och utgång till balkongen. Öppet kök med ugn, spis, diskmaskin, brödrost, vattenkokare, mikrovågsugn och kaffemaskin. 1 badrum/toalett. På övervåningen 1 sovrum med 2 sängar och våningssäng. 1 sovrum med fransk säng, TV och 1 badrum/toalett. Panoramautsikt mot backarna och bergen. Internet ingår i vistelsen.

5-sovrumslägenhet för 8 personer:
Lägenheten är en 5-sovrumslägenhet på 90 m2, fördelad på två våningar. Lägenheten är helt renoverad och lyxigt möblerad. På nedre våningen finns ett vardagsrum med TV, terrass, matsal, separat dusch och toalett samt ett kök med öppen planlösning. Köket har ugn, diskmaskin, induktionshäll, mikrovågsugn, kaffebryggare och raclettegrill. På övervåningen finns 1 rum med 1 fransk säng med toalett, 1 rum med 2 sängar, 1 rum med våningssäng och 1 utdragbar säng för 2 personer, separat dusch och toalett. I lägenheten finns även tvättmaskin, torktumlare och strykjärn för fri användning. Internet ingår i din vistelse.

Fakta
Fakta om Les Hauts du Val Claret
| Liftkort | Ingår i priset |
| Pension | Ingen pension |
| Avstånd till hiss | 10 m |
| Avstånd till pist | 10 m |
| Avstånd till stadens centrum | 100 m |
| Avstånd till skidbuss | – |
| Mottagning | Nej, det kan du inte. |
| Restaurang | Nej, det kan du inte |
| Slutstädning | För en avgift |
| Sänglinne/handdukar | Ingår i priset |
| Tillgång till internet | Ja, delvis* |
| Simbassäng | Nej, det kan du inte |
| Bar | Nej, det är det inte. |
| Wellness | Nej, det gör du inte |
| Bilparkering | – |
* Det finns vissa lägenheter där internet inte ingår i priset.