Les Balcons Platinum – Les Balcons
Hotel beskrivelse
Det 5-stjärniga Les Balcons Platinium ligger i den övre delen av Val Thorens. Här erbjuds en verkligt avkopplande upplevelse med lyxiga lägenheter för 2 till 12 personer med balkong och panoramautsikt över dalen. Efter en lång dag med skidåkning kan du njuta av det egna spaet med bastu och hamam eller det stora 600 m2 stora spaområdet i Residence Les Balcons de Val Thorens. Här finns pool med utsikt över bergen, bastu, hamam, barnpool, fitnessrum och två relaxavdelningar.
När du bor på Les Balcons Plantinium har du nära till backarna med tillgång till skidor och ski-in/ski-out. Det finns en restaurang, ett snabbköp och en skidbutik inte långt från huset.
Spa Platinium
8-sitsig bubbelpool, bastu och ångbad
Spa Les Balcons
Uppvärmd pool, 2 bubbelpooler med jetstrålar,
bastu, hamam, gym
Tillträde till poolen begränsat för barn
Bubbelpool, bastu och gym inte tillåtet för barn under 16 år
Wellnessavdelning
Kropps- och ansiktsbehandlingar (tilläggsavgift)
Ingen tillgång för barn under 18 år
Se öppettider på plats
Deposition:
800 € per lägenhet
Lämnas i receptionen vid ankomst.
Turistskatt:
€ 3,85 per dag/per vuxen (+18 år)
Betalas i receptionen vid ankomst.
Værelser
Fakta
Fakta om Les Balcons de Val Thorens
| Liftkort | Ingår i priset |
| Pension | Finns att köpa – se under “Rabatter och tillägg” |
| Avstånd till hiss | 600 m |
| Avstånd till pist | 50 m |
| Avstånd till stadens centrum | 650 m |
| Avstånd till skidbuss | 50 m |
| Slutstädning | Ingår (exklusive kök) |
| Handdukar | Ingår i leveransen |
| Sänglinne | Ingår i priset |
| Tillgång till internet | Ingår i priset |
| Mottagning | Ja, det kan du |
| Restaurang | Nej, det kan du inte |
| Pool | Ja, det kan du |
| Bar | Ja, det kan du |
| Välbefinnande | Ja, det kan du |
| Parkering för bil | Ytterligare € 91 per bil och vecka |
Beliggenhed
Rabatter og tillæg
Möjlighet att köpa en pension
För en extra bekväm semester erbjuder vi möjligheten att lägga till pension till din vistelse:
7 x middag (förrätt, huvudrätt och dessert):
DKK 1.785 per vuxen – DKK 945 per barn
7 dagar halvpension (frukost och middag):
DKK 2.625 per vuxen – DKK 1.470 per barn
Nyårsafton firas med en speciell middag som anordnas av restaurangen L’Auberge.
Tillägg: 338 DKK per vuxen – 758 DKK per barn
Barnpriser gäller för barn mellan 3 och 11 år (inkl.). Barn mellan 0 och 2 år (inkl.) äter gratis.
Pension måste bokas senast 2 veckor före ankomst.