Residence Le Cheval Blanc (IH)
Hotel beskrivelse
Välkommen till Le Cheval Blanc
Här finns det plats att känna sig som hemma! Le Cheval Blanc har ett utmärkt läge i ett lugnt och soligt område i Val Thorens.
Eftersom backarna ligger precis utanför dörren gör detta det särskilt attraktivt för dem som inte föredrar att vandra flera kilometer i pjäxor.
De 163 lägenheterna är från 2-8 personer och utrustade med all nödvändig köksutrustning.
Inkluderar integrerat kök med (diskmaskin, kylskåp, elspis, ugn, kaffebryggare), satellit-TV, internet, kassaskåp och balkong.
Om du vill ha pool, fitness eller massage kan du hitta det i sportcentret, som ligger 5 minuter från Cheval Blanc.
Det finns restauranger, bar, skidbutiker och bageri nära Cheval Blanc.
Værelser
I Le Cheval Blanc kan Thinggaard erbjuda följande:
Lägenhet med 2 sovrum för 4 personer (VTH200):
Lägenhet 27 m2 med vardagsrum med 1 utdragbar säng för 2 personer, matbord och TV. 1 mindre rum med skjutdörr med 2 sängar. Litet kök med 2 kokplattor, ugn, diskmaskin, mikrovågsugn och kaffemaskin. Dusch och separat toalett. Utgång till balkongen.

3-rumslägenhet för 6 personer (VTH201):
Denna typ av lägenhet är 30-33 m2 och är inredd med vardagsrum med 1 utdragbar säng för 2 personer, matbord och TV. 1 rum med skjutdörr och 2 sängar. Nisch med 1 våningssäng för 2 personer. Litet kök med 2 kokplattor, ugn, diskmaskin, mikrovågsugn och kaffemaskin. Dusch och separat toalett. Utgång till balkongen.

4-sovrumslägenhet för 8 personer (VTH202):
Denna lägenhet är i två plan och är 45 – 50 m2. Lägenheten är inredd med ett vardagsrum med 1 utdragbar säng för 2 personer, matbord och TV. 1 rum i öppen planlösning med gardiner och 2 sovmöjligheter. Litet kök med 2 kokplattor, ugn, diskmaskin, mikrovågsugn och kaffebryggare. Badrum med separat toalett. På lägenhetens översta våning finns ett genomgångsrum med 2 sängar och dusch. Öppet galleri med 2 sängar. Utgång till balkongen.

2-Sovrumslägenhet för 4 personer (VTH203):
Lägenhet 27 m2 inredd med Vardagsrum/sittrum med 1 utdragbar säng för 2 personer, matbord och TV. 1 rum med 2 sängar. Litet kök med 2 kokplattor, ugn, diskmaskin, vattenkokare, mikrovågsugn och kaffemaskin. Dusch/WC. Utgång till balkongen från lägenheten.

4-rums-lägenhet för 8 personer (VTH204):
Lägenhet 55 m2 med vardagsrum med 1 utdragbar säng för 2 personer, matbord och TV. 2 sovrum med 2 sängar. 1 rum med 1 våningssäng för 2 personer. Litet kök med 2 kokplattor, ugn, diskmaskin, brödrost, mikrovågsugn och kaffemaskin. 2 badrum, varav ett med dusch och separat toalett. Utgång till balkongen.

3-rumslägenhet för 6 personer (VTH205):
Lägenhetstyp 30-33 m2 med vardagsrum med 1 utdragbar säng för 2 personer, matbord och TV. 1 rum med 2 sängar. Nisch med 1 våningssäng för 2 personer. Litet kök med 2 kokplattor, ugn, diskmaskin, vattenkokare, mikrovågsugn och kaffebryggare. Dusch och separat toalett. Utgång till toalett.

Fakta
Fakta om Le Cheval Blanc
| Liftkort | Ingår i priset |
| Bed and breakfast | Ingen, frukost kan erbjudas – fråga i receptionen |
| Avstånd till hiss | 200 m |
| Avstånd till pist | 25 m |
| Avstånd till stadens centrum | 550 m |
| Avstånd till skidbuss | 50 m |
| Mottagning | Ja, det kan du |
| Restaurangen | I byggnaden bredvid |
| Slutlig rengöring | Ej tillgänglig |
| Sänglinne/handdukar | Ingår i priset |
| Tillgång till internet | Ingår i priset |
| Simbassäng | Nej, det kan du inte |
| Baren | I byggnaden intill |
| Wellness | Nej, det gör du inte |
| Bilparkering | Mot avgift |