Kvitfjell Varden Lodge
Hotel beskrivelse
Ny, vacker stuga med utmärkt läge på Kvitfjell – Vardensiden med ski-in/ski-out. Stugan är en vacker och modern 162 m2 stor stuga med plats för 13 personer i 4 sovrum. Allt du behöver för en perfekt semester för hela familjen i Kvitfjell.
Varden är Kvitfjells familjevänliga fjällsida med breda gröna och blå stigar, perfekt för hela familjen. En ny transportgondol förbinder Varden med västsidan och ytterligare en lift till toppen av den nya fjällsidan.
Stugan har ett stort vardagsrum i öppen planlösning med öppen spis, TV och matbord. Välutrustat kök med kyl, frys, spis, diskmaskin och mikrovågsugn.
Ytterligare information:
- Husdjur tillåtna mot en extra avgift
- Incheckning efter 17:00/ Utcheckning senast 11:00
Værelser
Stugan är inredd med:
4 separata sovrum:
Sovrum 1: Dubbelsäng (160 cm x 200 cm)
Sovrum 2: Familjevåning (nedre våning 120 cm x 200 cm/ övre våning 80 cm x 200 cm)
Sovrum 3: Dubbelsäng (150 cm x 200 cm)
Sovrum 4: Dubbelsäng (150 cm x 200 cm)
Loft: 2 x liten dubbelsäng (120 cm x 200 cm)
3 badrum:
Badrum 1: Dusch och toalett
Badrum 2: Dusch och toalett
Badrum 3: Toalett
Det finns en tvättstuga med tvättmaskin.
Fakta
Fakta om Kvitfjell Varden Lodge
| Liftkort | ingår ej |
| Pension | Ingen pension |
| Avstånd till hiss | 1400 m |
| Avstånd till pist | 20 m |
| Avstånd till centrum | 1900 m – Kvitfjell Vest |
| Mottagning | Nej, det kan du inte. |
| Restaurang | Nej, det kan du inte |
| Slutstädning | Ingår i priset |
| Handdukar/sängkläder | DKK 145,- per person * |
| Tillgång till internet | Wi-fi |
| Simbassäng | Nej, det kan du inte |
| Bar | Nej, det är det inte. |
| Wellness | Nej, det gör du inte |
| Parkering av bil | Ja, du kan parkera |
*Sänglinne och handdukar kan inte köpas på resmålet, de måste köpas hemifrån minst 14 dagar före ankomst.