St John’s Bath Hotell Palace
Hotel beskrivelse
Johannesbad Hotel Palace ligger i ett lugnt område i Bad Hofgastein, bara några minuters promenad från stadens centrum. Hotellet är omgivet av en stor park och promenaden in till centrum är vacker och behaglig.
Som gäst på hotellet kan du njuta av rymliga rum med balkong och utsikt över bergen. Rummen är utrustade med TV, radio, badrum med badkar eller dusch, toalett och hårtork. Gratis WiFi finns tillgängligt i hela hotellet.
Hotellets ca 200 m² stora spaavdelning har inomhuspool, finsk bastu, utomhusbastu, ångbastu, örtbastu, saltgrotta, infrarödkabin, jacuzzi och relaxavdelningar. Det finns också möjlighet att delta i vattengymnastik flera gånger i veckan. Mot en extra avgift kan du boka massage och skönhetsbehandlingar.
Frukosten serveras i bufféstil från kl. 7.00 till 10.30 och på eftermiddagen serveras kakor. Middagen, som kan köpas på plats, består av en internationell buffé med olika teman. Det finns även en hotellbar med livemusik flera gånger i veckan. Skidbussen stannar precis utanför hotellet och tar dig snabbt till liften Schlossalmbahn, som ligger cirka 850 meter bort. Längdskidspåren börjar precis framför hotellet och är öppna fram till kl. 22.00.
Hotellet erbjuder också faciliteter som ett gym, bordtennis, biljard och direkt tillgång till ett inomhuscenter för tennis. Det finns också en skidbutik där du kan hyra skidutrustning.
Fem goda skäl:
- Läge nära stadens centrum och skidområden
- Omfattande spa- och hälsofaciliteter
- Skidbussen stannar precis utanför hotellet
- Skidutrustning kan hyras direkt på hotellet
- Underhållning med livemusik flera kvällar i veckan
Værelser
Fakta
St John’s Bath Hotell Palace
| Liftkort | Ingår i priset |
| Bed & Breakfast | Frukost på morgonen |
| Handdukar | Ingår i leveransen |
| Linne | Ingår |
| Städtjänster | Ingår i priset |
Faciliteter
| Lounge | Ja, det kan du |
| Bar | Ja, det kan du |
| Skirum | Ja, det kan du |
| Wi-Fi-anslutning | Ja, det kan du |
| Bastu | Ja, det kan du göra |
| Simbassäng | Ja (inomhus) |
Avstånd
| Till lyft/sluttning | 850 m |
| Stadens centrum | 500 m |
| Skidbuss | 0 m |
| Köpcentrum | 500 m |
| Skiduthyrning | 0 m |