Hotel les Suites du Montana*****-Le Lac
Hotel beskrivelse
Les Suites du Monatana ligger i hjärtat av Tignes med direkt tillgång till pisterna och bergen i bakgrunden. Hotellet är 5-stjärnigt och har en raffinerad, varm och mysig atmosfär.
Här erbjuds lyxiga, rymliga sviter i traditionell alpin stil och badrum med egen bastu. Som gäst har du tillgång till hotellets spaavdelning med inomhuspool, bastu, hamam och bubbelpool.
Hotellet har tillgång till skidor in/ski-out och ligger bara 5 minuters promenad från skidskolan.
Frukost ingår i din vistelse och middag finns att köpa om du inte vill laga mat själv.
Værelser
I Les Suites du Montana kan Thinggaard erbjuda:
Svit
Denna svit är bekvämt inredd med ett sovrum med dubbelsäng och ett badrum med hydromassagebadkar och bastu. Det finns också ett vardagsrum med öppen spis eller vedeldad spis och en balkong. Det finns möjlighet att lägga till en extrasäng för ett barn eller en babysäng.
Max. 3 personer (2 vuxna och 1 barn).
Privilege Suite
Denna rymliga svit har ett sovrum med dubbelsäng (kan delas upp i två enkelsängar på begäran) och ett badrum med hydromassagebadkar och bastu, ytterligare ett sovrum med två enkelsängar och eget badrum, ett vardagsrum med öppen spis eller braskamin och en balkong. Vissa av sviterna är på två våningar (duplex).
Max. 4 personer (4 vuxna eller 2 vuxna och 2 barn).
En svit är tillgänglig för personer med nedsatt rörlighet.
Sviterna är inredda i olika stilar som provencalsk, savoyardisk och österrikisk – så det finns något för alla.
Svit faciliteter
Välkomstprodukter
Balkong
Badkar
Bastu
Hårtork
Platt-TV
Välkomstbricka med vattenkokare och Nespressomaskin (te och kaffe)
Badrock och tofflor
Minibar
Säkerhetsskåp
Turistskatt, betalas i hotellets reception:
3,85 € per person (+18 år) per natt fram till 31.12.2025
Med reservation för lagändringar
Fakta
Fakta om Les Suites du Montana
| Liftkort | Ingår i priset |
| Bed & Breakfast | Frukost på morgonen |
| Avstånd till hiss | 450 m |
| Avstånd till pist | 0 m |
| Avstånd till stadens centrum | 700 m |
| Avstånd till skidbuss | 700 m |
| Mottagning | Ja, det kan du |
| Restaurang | Ja, det kan du |
| Slutstädning | Ingår i priset |
| Handdukar & sängkläder | Ingår i priset |
| Tillgång till internet | Ingår i priset |
| Pool | Ja, det kan du |
| Bar | Ja, det kan du |
| Välbefinnande | Ja, det kan du |
| Parkering av bil | Ja, du kan parkera |