Hotell Les Campanules**** – Le Lac
Hotel beskrivelse
Det 4-stjärniga Hotel Les Campanules ligger på 2100 meters höjd i Tignes Les Lac och har välkomnat gäster till Tignes i mer än 3 generationer. Från hotellets terrass, utomhuspool och många av rummen har du utsikt över sjön och Grande Motte-glaciären.
Hotellet har ett bekvämt läge nära pisten och liften. Butiker, barer och restauranger ligger inom gångavstånd från hotellet.
Hotellet har ett härligt hälsocenter med en uppvärmd utomhuspool, bastu och turkiskt bad. För den som vill skämma bort sig lite extra finns olika spabehandlingar att tillgå.
Hotel Les Campanules har en vacker restaurang och lounge. I vistelsen ingår frukost och middag erbjuds på begäran.
Værelser
Thinggaard kan erbjuda följande rum på Hotel Les Campanules:
Comfort Rooms
10 rum – 15 till 22 m²
Rummen vetter mot byn med utsikt över kyrkan och de omgivande byggnaderna. De är inredda med en dubbelsäng (eller två enkelsängar på begäran), badrum med badkar och separat toalett. Vissa rum har balkong.
Max. 2 personer (2 vuxna)
Privilege Rooms 18 till 20 m²
Nyrenoverade rum med panoramautsikt över Grande Motte-glaciären och sjön i Tignes. De är utrustade med dubbelsäng (eller två enkelsängar på begäran), badrum med badkar och separat toalett (antingen utanför badrummet eller bakom dörren) samt balkong.
Max. 2 personer (2 vuxna)
Familjerum 25 till 30 m²
Stora rum med utsikt över antingen kyrkan och byn eller sjön. Inredda med dubbelsäng (eller två enkelsängar), separat hall med en enkelsäng eller två våningssängar, badrum med badkar och separat toalett. Den övre våningssängen rekommenderas inte för barn under 6 år.
Max. 4 personer (2 vuxna och 2 barn)
Junior Mezzanine Suites från 29 till 37 m²
Sviter på 4:e våningen med badrum med badkar och separat toalett. På mezzaninen finns en dubbelsäng (eller två enkelsängar) och i vardagsrummet finns två eller tre bekväma bäddsoffor. Balkongen har antingen söderläge med utsikt över sluttningarna, sjön och Grande Motte-glaciären eller norrläge med utsikt över byn.
Max. 4 personer (4 vuxna eller 2 vuxna och 2 barn)
Privilege Suites om ca 35 m²
Nyrenoverade sviter på 1:a våningen. Inredda med dubbelsäng, vardagsrum med två bekväma bäddsoffor, stort badrum med italiensk dusch och bubbelpool samt separat toalett. Balkong i söderläge med panoramautsikt över Grande Motte-glaciären och sjön i Tignes.
Max. 4 personer (2 vuxna och 2 barn)
Faciliteter i rummet
Välkomstprodukter
Badkar eller dusch
Hårtork
Platt-TV
Badrock och tofflor
Säkerhetsskåp
Turistskatt, betalas i hotellets reception
2,86 € per person (+18 år) per natt till och med 31 december 2025
Med reservation för ändringar enligt gällande lagstiftning.
Fakta
Fakta om Hotel Les Campanules
| Liftkort | Ingår i priset |
| Bed & Breakfast | Frukost på morgonen |
| Avstånd till hiss | 300 m |
| Avstånd till pist | 200 m |
| Avstånd till stadens centrum | 100 m |
| Avstånd till skidbuss | 100 m |
| Mottagning | Ja, det kan du |
| Restaurang | Ja, det kan du |
| Slutstädning | Ingår i priset |
| Handdukar & sängkläder | Ingår i priset |
| Tillgång till internet | Ingår i priset |
| Pool | Ja, det kan du |
| Bar | Ja, det kan du |
| Välbefinnande | Ja, det kan du |
| Parkering av bil | Ja, du kan parkera |