Hotell Le Taos – Le Lac
Hotel beskrivelse
Hotel Le Taos ligger på 2000 meters höjd i Tignes Le Lac och har panoramautsikt över de omgivande bergen. Hotellet välkomnar dig i enkla och lugna omgivningar. Med direkt tillgång till pisten och nära till liften har du ett perfekt läge i Tignes.
Hotellet har en stor spaavdelning med bastu, hamam och pool där du kan koppla av efter en dag med skidåkning. Hotellet har också en bar och en lounge. I din vistelse på Hotel Le Taos ingår frukost.
Hotel Le Taos har 13 sviter, alla rymliga och mysigt inredda. Taos erbjuder dig möjlighet till en extraordinär vistelse med familj och vänner i hjärtat av Alperna.
Værelser
På Hotel Le Taos kan Thinggaard erbjuda:
Dubbelrum:
Detta rum är cirka 20 m2 stort och har en dubbelsäng eller 2 enkelsängar. Det finns dusch/toalett, hårtork, TV, värdeskåp, kaffebryggare och vattenkokare.
Dubbelrum – Superior:
25 m2 stort rum med dubbelsäng eller 2 enkelsängar. Här finns dusch/toalett, hårtork, TV, värdeskåp, kaffebryggare och vattenkokare.
Juniorsvit för 2-3 personer:
Svit på 28 m2 med 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng. Det finns dusch/toalett, hårtork, TV, kassaskåp, kaffebryggare och vattenkokare.
Fakta
Fakta om Hotel Le Taos
| Liftkort | Ingår i priset |
| Bed & Breakfast | Frukost på morgonen |
| Avstånd till hiss | 250 m |
| Avstånd till pist | 200 m |
| Avstånd till stadens centrum | 50 m |
| Avstånd till skidbuss | – |
| Mottagning | Ja, det kan du |
| Restaurang | Nej, det kan du inte |
| Slutstädning | Ingår, utom kök |
| Sänglinne/handdukar | Ingår i priset |
| Internet | Kostnadsfritt |
| Pool | Ja, det kan du |
| Bar | Ja, det kan du |
| Välbefinnande | Ja, det kan du |
| Parkering för bil | Ja, mot avgift |