Hotell Le Mottaret*** – Mottaret
Hotel beskrivelse
Hotel Le Mottaret*** har ett perfekt läge direkt vid pisten i det snösäkra distriktet Méribel-Mottaret – i hjärtat av världens största skidområde, Les Trois Vallées.
Ski-in/ski-out och bara några minuters promenad från centrum med butiker, restauranger, afterski och skidbuss.
Hotellet erbjuder en mysig och avslappnad atmosfär med loungebar, restaurang, inomhuspool, utomhusjacuzzi och hälsoavdelning med hamam.
Hotellet har totalt 75 dubbelrum och tvåbäddsrum, varav flera har anslutande dörrar – perfekt för familjer eller kompispar.
Dessutom finns det 2 trebäddsrum, 5 familjerum och 2 sviter.
De flesta rummen har balkong med utsikt över dalen eller pisten.
Alla rum är utrustade med fransk satellit-TV, gratis WiFi, allergivänliga skum- eller duntäcken, badrum med hårtork och utvalda Get Flirty-toalettartiklar.
Tillgång till hotellets jacuzzi ingår i din vistelse.
Frukost, halvpension och all inclusive erbjuds, och det är möjligt att köpa festmiddagar på jul- och nyårsafton. Hotellet erbjuder även skiduthyrning och parkering under tak.
Hotel Le Mottaret*** erbjuder flexibla cateringalternativ så att du kan välja vad som passar bäst för din vistelse. priset på webbplatsen inkluderar frukost.
Bed & Breakfast
Börja dagen med en stor frukostbuffé med både varma och kalla rätter. Här hittar du både klassisk kontinental och amerikansk frukost – inklusive äggstation och nylagade varma specialiteter. Serveras från kl. 07.30.
Halvpension
Inkluderar frukost och kvällsbuffé. Middagen består av läckra rätter som tillagas av hotellets kock och team och serveras som buffé.
All Inclusive
I All Inclusive ingår både halvpension och heldags extra catering:
Brunch hela dagen med varma drycker och nybakade viennoiserier
Lunch serveras på terrassen på Café del Mott
Eftermiddagssnack med drycker och kakor
Drycker ad libitum: läsk, juice, öl och ett urval av alkoholhaltiga drycker från 10:00 till 22:00
Værelser
Hotellet erbjuder en mängd olika rumstyper – alla med modern komfort och mysig inredning. De flesta rummen har balkong med utsikt över antingen pisten eller dalen.
Standard Room (J)
Bekväma dubbelrum med antingen en dubbelsäng eller två enkelsängar. Alla har badrum med badkar eller dusch och toalett, satellit-TV, gratis WiFi och hårtork. De flesta har balkong.
Comfort Room (JM)
Nyrenoverade rum (från 2017) med elegant inredning, dubbelsäng eller två enkelsängar, badrum med duschkabin eller badkar och balkong.
Comfort Plus Room (JMP)
Rum av hög standard med fina detaljer och moderna faciliteter. Med dubbelsäng eller två enkelsängar, balkong och rymligt badrum. Flera rum har möjlighet till extrasäng för barn under 12 år – utan extra kostnad.
Comfort Plus Prestige (Trebäddsrum) (JMP3)
Stora och bekväma rum med tre enkelsängar, badkar och separat toalett.
Trebäddsrum Superior (JL3)
Ljusa och rymliga rum med tre enkelsängar, modernt badrum med duschkabin och balkong med utsikt över pisten.
Comfort Plus Familjerum (JSE)
Perfekt för familjer – plats för 2 vuxna och 2 barn/tonåringar. Sovplatserna är fördelade på dubbel-/enkelsängar och bäddsoffa eller våningssäng. Rummen har balkong och ett stort badrum.
Comfort Plus Quadroom (JSA)
Familjevänligt rum för upp till 4 personer, inrett med dubbel-/enkelsängar och bäddsoffa eller våningssäng. Rymligt badrum och balkong.
Comfort Plus Suite (JW)
Stora sviter för 4-7 personer – perfekt för familjer eller mindre grupper. Sviten har flera sovrum, vardagsrum med bäddsoffa, badrum och separat dusch, hårtork, kaffebryggare och balkong.
Turistskatt per person och natt: € 1,10 för vuxna över 18 år. Betalas i receptionen vid ankomst.
Fakta
Fakta om Hotel Belle Étolie
| Liftkort | Ingår i priset |
| Kost och logi | Frukost, möjlighet att köpa halvpension och All Inclusiv |
| Avstånd till hiss | 0 m |
| Avstånd till pist | 0 m |
| Avstånd till stadens centrum | 200 m |
| Avstånd till skidbuss | 200 m |
| Slutstädning | Ingår i priset |
| Pool | Ja, det kan du |
| Tillgång till Internet | Ja, det kan du |
| Mottagning | Ja, det kan du |
| Restaurang | Ja, det kan du |
| Bar | Ja, det kan du |
| Jacuzzi | Ja, det kan du |
| Bastu | Ja, det kan du göra |
| Parkering för bil | Ja mot en extra avgift |
Beliggenhed
Rabatter og tillæg
Tilläggstjänster
Husdjur
13 € per dag
Julafton (halvpension eller All inclusive-gäster)
Ingår
Tillägg för nyårsafton (gäster med halvpension eller All inclusive)
Obligatoriskt: 60 € per vuxen
Gratis för barn under 12 år
Parkering
€ 37 per vecka
Turistskatt
Obligatorisk: €1,10 per vuxen över 18 år / per dag (rekommenderat pris)