Hotell Le Levanna**** – Le Lac
Hotel beskrivelse
Le Levanna Hotel är ett 4-stjärnigt hotell med ski-in/ski-out och hiss i närheten. Hotellet har panoramautsikt över sjön och den historiska Grande Motte-glaciären. Hotellet har 43 rum som är modernt inredda och alla har balkong.
I vistelsen ingår frukost, men det är möjligt att köpa halvpension i hotellets restaurang.
Efter en dag med skidåkning kan du njuta av en förfriskning på hotellets solterrass eller koppla av i hotellets spaavdelning med bastu, hamam och bubbelpool.
Værelser
Komfortrum ca 15 till 19 m²
Rum i norrläge med utsikt över byn. Inredda med dubbelsäng (180×200 cm) som kan delas till två enkelsängar (90×200 cm), 55″ platt-TV, badrum med dusch och toalett.
Max. 2 personer (2 vuxna)
Comfort Mountain Rooms 18 till 23 m²
Rum med dubbelsäng (180×200 cm), varav vissa kan delas upp i två enkelsängar (90×200 cm). Alla rum har 55″ TV, badrum med badkar eller dusch och toalett samt egen balkong i söderläge med utsikt över pisterna.
Max. 2 personer (2 vuxna)
2 av rummen är tillgängliga för personer med nedsatt rörlighet.
Privilege rooms ca 24 m²
Rum med dubbelsäng (180×200 cm) som kan delas till två enkelsängar (90×200 cm), bäddsoffa för 1 person, badrum med badkar eller dusch och toalett samt egen balkong med utsikt över antingen byn eller pisterna. Barnsäng möjlig.
Max. 3 personer (3 vuxna eller 2 vuxna och 1 barn)
Family Suites ca 32 m²
Sviter med dubbelsäng och 2 våningssängar (översta våningen rekommenderas inte för barn under 6 år), badrum med separat toalett och egen balkong i sydvästläge med utsikt över sluttningarna, sjön, Grande Motte-glaciären och Palafourbergen. Barnsäng möjlig.
Max. 4 personer (2 vuxna och 2 barn)
Duplex Suites ca 37 till 45 m²
Sviter i söderläge på 3:e våningen med utsikt över backarna, sjön och Grande Motte-glaciären. Består av 2 sovutrymmen (ett på övervåningen, sammankopplat med en relativt brant trappa), 2 king size-sängar och en soffa, ett badrum och ett duschrum. Barnsäng möjlig.
Max. 5 personer (4 vuxna och 1 barn eller 2 vuxna och 3 barn)
Obs: En av sviterna har en maximal kapacitet på 4 personer.
Village and mountain view suites ca 41 m²
Sviter i väster- och norrläge med utsikt över både byn och pisterna. Består av två sammanhängande rum. Det ena (mot byn) har bäddsoffa, 55″ TV och skrivbord. Det andra (mot pisterna) har en dubbelsäng (kan inte delas), badrum med badkar, 55″ TV, skrivbord och balkong med utsikt över Palafourbergen. Mellan rummen finns ett duschrum och en separat toalett. Barnsäng finns tillgänglig.
Max. 4 personer
Svit Duplex Privilege på ca 90 m²
Lyxig svit på översta våningen med söderläge och panoramautsikt över sluttningarna, sjön och Grande Motte-glaciären. Består av två våningar som är förbundna med trappor. Nederst: king size-säng (kan göras om till dubbelsäng), badrum med separat toalett, 55″ TV, skrivbord och balkong. Överst: king size-säng (konvertibel), dusch, toalett, vardagsrumsdel med bäddsoffa, 55″ TV och skrivbord. Barnsäng möjlig.
Max. 5 personer (4 vuxna och 1 barn eller 2 vuxna och 3 barn)
The Big Suite på ca 131 m²
Stor svit med fyra rum, varav två är förbundna med varandra via en brant trappa. Varje rum har en dubbelsäng (konvertibel), 55″ TV och badrum med badkar eller dusch. Ett rum har även en bäddsoffa. Dessutom egen balkong runt om med panoramautsikt över anläggningen. Barnsäng finns tillgänglig.
Max. 9 personer (8 vuxna och 1 barn eller 3 vuxna och 6 barn)
Faciliteter i rummet
Välkomstfaciliteter
Badkar eller dusch
Hårtork
Platt-TV
Kaffe- och tekokare (vattenkokare)
Badrock och tofflor
Minibar
Säkerhetsskåp
Turistskatt betalas i hotellets reception
2,86 € per person och natt till och med 31 december 2025
Med reservation för ändringar enligt gällande lagstiftning.
Fakta
Fakta om Le Levanna
| Liftkort | Ingår i priset |
| Bed & Breakfast | Frukost på morgonen |
| Avstånd till hiss | 150 m |
| Avstånd till pist | 150 m |
| Avstånd till stadens centrum | 100 m |
| Avstånd till skidbuss | 100 m |
| Mottagning | Ja, det kan du |
| Restaurang | Ja, det kan du |
| Slutstädning | Ingår i priset |
| Handdukar & sängkläder | Ingår i priset |
| Tillgång till internet | Ingår i priset |
| Bastu | Ja, det kan du göra |
| Bar | Ja, det kan du |
| Välbefinnande | Ja, det kan du |
| Parkering för bil | Ja, mot avgift |