Hotell Le Hameau du Kashmir – Grand Rue
Hotel beskrivelse
Hotel Le Hameau du Kashmir ligger på 2300 meters höjd i ett lugnt område med vacker panoramautsikt över bergen. Hotellet har ett idealiskt läge med direkt tillgång till pisterna.
Här finns 53 sviter för 2 till 5 personer med en varm och mysig atmosfär. Alla sviter är rymliga och har ett eget kök.
Hotel Le Hameau du Kashmir inbjuder dig att njuta av en fantastisk skidsemester med många faciliteter som restaurang, bar, tillgång till pool och bastu. En frukostbuffé ingår i priset och det finns möjlighet att beställa middag om du inte vill ordna det själv.
Værelser
Fakta
Fakta om Hotel Le Hameau du Kashmir
| Liftkort | Ingår i priset |
| Bed & Breakfast | Frukost på morgonen |
| Sänglinne/handdukar | Ingår i priset |
| Slutstädning | Ingår i priset |
| Parkering för bil | Ja, mot avgift |
| Lounge | Ja, det kan du |
| Bar | Ja, det kan du |
| Skirum | Ja, det kan du |
| Trådlös internetuppkoppling | Kostnadsfritt* (utan extra kostnad) |
| Välbefinnande | Ja, det kan du |
| Pool | Ja, det kan du |
| Till pisten | 20 m |
| Till lyft | 20 m |
| Stadens centrum | 600 m |
| Skidbuss | 0 m |
| Köpcentrum | 600 m |
| Skiduthyrning | 600 m |
* Internet är för en enhet per lägenhet
Beliggenhed
Rabatter og tillæg
Halvpension som tillval
Det är möjligt att köpa halvpension med middag i vår restaurang Le Transalpin. Priserna är enligt följande:
Middag i Le Transalpin
Vuxna: 365 DKK per person och dag (förrätt, huvudrätt och dessert)
Barn (4-12 år): 145 DKK per barn och dag (huvudrätt och dessert)
Det är möjligt att äta i restaurangen Beef & Lobster mot en extra kostnad.
Särskilda tilläggsavgifter
Julafton och nyårsafton: En obligatorisk tilläggsavgift debiteras utöver middagen.
– Julafton: Vuxna: 570 kr. – Barn (4-12 år): 195 kr.
– Nyårsafton: Vuxna: 835 kr. – Barn (4-12 år): 270 kr.
Praktisk information
Husdjur välkomna: DKK 185 per dag (7 dagar: DKK 1208)
Parkering under tak: DKK 2150 per dag (7 dagar: DKK 895)
Turistskatt: ca 2,86 € per person och dag för vuxna över 18 år.