Hotell Alpina Bad Hofgastein
Hotel beskrivelse
Hotel Alpina i Bad Hofgastein är ett 4-stjärnigt hotell som ligger i en lugn miljö nära stadens centrum. Med bara några minuters promenad till Schlossalmbahn-liften och skidbussen precis utanför dörren är hotellet idealiskt beläget för skidentusiaster. Hotellet erbjuder 67 rum, alla inredda i alpin stil med balkong, platt-TV och gratis Wi-Fi.
Efter en dag i backen kan du koppla av i hotellets wellnessavdelning, som omfattar en inomhuspool med 33°C varmt vatten, arom- och finsk bastu, ångbad, bubbelpool och Kneipp-bana. Massage och andra behandlingar erbjuds också i hotellets spaavdelning.
Hotellets restaurang serverar dagligen en varierad meny med lokala och internationella rätter. Det anordnas även temabufféer, galamiddagar och levande musik. Under vintermånaderna serveras ett eftermiddagssnack.
Hotel Alpina vänder sig till par, familjer och individuella resenärer som vill ha en avkopplande skidsemester med enkel tillgång till backarna och bekväma faciliteter.
Fem goda skäl:
- Läge nära skidområdet och skidbuss direkt vid hotellet
- Omfattande hälsofaciliteter med termisk pool och bastur
- Varierad gastronomi med temakvällar och lokala specialiteter
- Bekväma rum med balkong och gratis Wi-Fi
- Lämplig för både par, familjer och individuella resenärer
Værelser
Fakta
Hotell Alpina Bad Hofgastein
| Liftkort | Ingår i priset |
| Bed & Breakfast | Frukost på morgonen |
| Handdukar | Ingår i leveransen |
| Linne | Ingår |
| Städtjänster | Ingår i priset |
| Parkering av bil | Ja, du kan parkera |
Faciliteter
| Lounge | Ja, det kan du |
| Bar | Ja, det kan du |
| Skirum | Ja, det kan du |
| Wi-Fi-anslutning | Ja, det kan du |
| Bastu | Ja, det kan du göra |
| Simbassäng | Ja (inomhus) |
Avstånd
| Till lyft/sluttning | 800 m |
| Stadens centrum | 400 m |
| Skidbuss | 50 m |
| Köpcentrum | 400 m |
| Skiduthyrning | 300 m |