Hotel Grafenwirt – Sommar
Hotel beskrivelse
VĂ€lkommen till Hotel Grafenwirt
Thinggaards 3-stjĂ€rniga Hotel Grafenwirt inbjuder dig till en gĂ€stvĂ€nlig vistelse i traditionella och historiska omgivningar pĂ„ din sommarsemester i Wagrain – inklusive frukost för bĂ€sta start pĂ„ dagen. Omgiven av cafĂ©er, restauranger och barer kommer du snabbt att kĂ€nna av den vĂ€lkomnande och mysiga atmosfĂ€ren i staden. VĂ„ra danska vĂ€rdar ser fram emot att vĂ€lkomna dig till det traditionella Hotel Grafenwirt.
Faciliteter
Hotel Grafenwirt har en egen bar som inbjuder gÀster och förbipasserande att njuta av en förfriskning. HÀr kan du dela dagens upplevelser med varandra eller andra resenÀrer i en mysig och avslappnad atmosfÀr.
Salzburg Sportwelt Card – GĂ€stkort
Om du bor pĂ„ Hotel Grafenwirt, Pension Reiterhaus eller Apartment Reiterhaus fĂ„r du ett Salzburger Sportwelt Card – ett gĂ€stkort som ger dig tillgĂ„ng till mĂ„nga aktiviteter i Wagrain-Kelinarl-omrĂ„det. Med kortet fĂ„r du daglig entrĂ© till Wasserwelt Wagrain, guidade vandringar och rabatter pĂ„ mĂ„nga andra aktiviteter. Observera att detta inte Ă€r ett liftkort.
Sommarkort
Om du bor pÄ Hotel Grafenwirt, Pension Reiterhaus eller Apartment Reiterhaus ingÄr ett Sommer Card som ger dig tillgÄng till mÄnga aktiviteter i Wagrain-Kelinarl-omrÄdet. Med kortet fÄr du daglig entré till Wasserwelt Wagrain, guidade vandringar och rabatter pÄ mÄnga andra aktiviteter. Observera att det inte Àr giltigt som liftkort.
Bilparkering
Hotellet har en egen parkeringsplats och det tillkommer en daglig avgift för parkering.
Historia av Hotel Grafenwirt
Hotellet har en lĂ„ng och spĂ€nnande historisk bakgrund. För lĂ€nge sedan, lĂ„ngt tillbaka i slutet av medeltiden, stod ett slott i Wagrain pĂ„ BurghĂŒgel, som ligger bakom hotellet. Detta slott tillhörde greven av Goldegg och tjĂ€nade honom som jaktstuga. HĂ€rifrĂ„n ledde en underjordisk gĂ„ng ner till Grafenwirt, som anvĂ€ndes som en sĂ€ker passage för invĂ„narna. Efter att Grafenwirt förstördes 1322 bytte det ofta Ă€gare, men det fungerade alltid som gĂ€sthus. Det första historiska omnĂ€mnandet av huset som en bar gĂ„r tillbaka till 1587. Sedan dess har flera traditionella Ă€gare drivit det lilla huset i sann österrikisk anda. Som ett resultat av detta har det gĂ€stvĂ€nliga hotellet fortfarande sin lĂ„nga historia och sina traditioner Ă€n idag.
VĂŠrelser
Fakta
Fakta om Hotel Grafenwirt
| Sommarkort | IngÄr i priset |
| Bed & Breakfast | Frukost pÄ morgonen |
| Handdukar | IngÄr i leveransen |
| Linne | IngÄr |
| StÀdtjÀnster | IngÄr i priset |
| Bilparkering | Ja(mot avgift) |
Faciliteter
| Lounge | Ja, det kan du |
| Bar | Ja, det kan du |
| Gratis WiFi | Gratis för alla |
| Wellness | Nej, det gör du inte |
| SimbassÀng | Nej, det kan du inte |
AvstÄnd
| Till nÀrmaste hiss | 500 m |
| Stadens centrum | 50 m |
| Köpcentrum | 300 m |
| Cykeluthyrning | 3,4 kilometer |
| Ăventyrspool VattenvĂ€rld | 850 m |
| Tennisbana | 1 kilometer bort |
Beliggenhed
Hotell Grafenwirt