Gammelseterhaugan Setertun
Hotel beskrivelse
Stor, exklusiv 18-personers setertun med hög standard och karaktär, men med en fantastisk spaavdelning och ett unikt läge. Stugan är lämplig för familjer som reser tillsammans och har 6 sovrum och ett bibliotek som kan omvandlas till en sovalkov.
Gården är skyddad från trafik med en innergård som är perfekt för barn och lek. Det är kort avstånd till längdskidspåret och ski-in/ski-out via skidvägen, men en liten backe ca 100 meter upp på vägen tillbaka till stugan.
Setertunet har 260 m2 boyta och ca 90 m2 garderobs-/förvaringsutrymme, består av 3 stugor och ett fantastiskt lyxigt spaområde på 80 m2. Två av stugorna är förbundna med en stor garderob och en underjordisk passage med direkt tillgång till terrängen. Det finns ett stort torkrum för skidkläder och pjäxor.
Huvudstugan har ett vardagsrum med soffa, TV och öppen spis, pool-/biljardbord, privat bibliotek med fåtöljer för avkoppling och mys framför den öppna spisen. Välutrustat kök med 2 kylskåp, frys, spishäll, ugn, kaffebryggare och vattenkokare. Stort matbord med plats för upp till 18 personer.
Annexet innehåller 3 sovrum, vardagsrum med soffa och TV. Välutrustat kök med diskmaskin, spishäll, ugn och lådkylskåp. Det finns en matplats för ca. 10 personer.
Stor lyxig spaavdelning med allt från bastu, stenbadkar och sittgrupp, allt du behöver för att koppla av efter en lång dag i snön.
Ytterligare information:
- Wi-fi
- Husdjur är inte tillåtna
- Incheckning efter 17:00 / utcheckning senast 11:00
Værelser
Gammelseterhaugen Setertun innehåller:
Sovrum huvudstuga:
Sovrum 1: Dubbelsäng med höj- och sänkbar säng
Sovrum 2: Dubbelsäng + 2 dubbla fåtöljer som kan ändras till 2 breda enkelsängar. TV, öppen spis och egen terrass
Sovrum 3: Familjevåning – nedre våning 140 cm bred och övre våning 120 cm bred
Bibliotek med öppen spis som enkelt kan göras om till ett privat sovrum med en dubbelsäng 140 cm bred
Sovalkov/skåpsäng med fönster och 120 cm bred säng
Sovrum annex:
Sovrum 1: Dubbelsäng
Sovrum 2: Familjevåning – nedre våning 140 cm bred och övre våning 90 cm bred
Sovrum 3: Familjevåning – nedre våning 140 cm bred och övre våning 120 cm bred
6 badrum fördelade på husen och spaavdelningen.
I den 3:e byggnaden finns:
- Stort spaområde
- Tvättstuga med tvättmaskin och torktumlare
- Extra kyl- och frysskåp
Fakta
Fakta om Gammelseterhaugan Setertun
| Liftkort | ingår ej |
| Pension | Ingen pension |
| Avstånd till hiss | 1900 m |
| Avstånd till pist | 1900 m |
| Avstånd till stadens centrum | 1900 m |
| Mottagning | Nej, det kan du inte. |
| Restaurang | Nej, det kan du inte |
| Slutstädning | Ingår i priset |
| Handdukar/sängkläder | DKK 145,- per person * |
| Tillgång till internet | Wi-fi |
| Simbassäng | Nej, det kan du inte |
| Bar | Nej, det är det inte. |
| Wellness | Nej, det gör du inte |
| Parkering av bil | Ja, du kan parkera |
*Sänglinne och handdukar kan inte köpas på resmålet, de måste köpas hemifrån minst 14 dagar före ankomst.


