CGH Boutique Residence Le Telemark***** – Le Lac
Hotel beskrivelse
Det förtjusande Residence Le Telemark ligger i Le Lac. Telemark ligger vid infarten till Tignes och nära den berömda sjön. Detta vackra chalet-inspirerade lägenhetskomplex har allt du behöver för att skapa den bästa miljön för din skidsemester.
I anläggningens lounge vid receptionen kan du läsa en bok eller tidning och koppla av vid den mysiga öppna spisen. För spaälskare erbjuder Telemark en uppvärmd inomhuspool, jacuzzi och bastu. För dem som vill träna lite extra finns det också ett gym. Om du vill skämma bort dig själv eller någon du tycker om erbjuder Telemark också olika behandlingar mot en avgift.
Lägenheten är utrustad med all nödvändig utrustning för att skapa en utsökt lunch eller middag. Telemark erbjuder även lån av fondue- och racletteutrustning (begränsat antal) om du vill skapa en franskinspirerad kväll i sann alpin stil!
Vistelsen inkluderar:
I varje lägenhet: kassaskåp, sött mellanmål, överraskning för barn
Comfort kit: badrockar och tofflor vid ankomst
Relaxation kit: kaffekapslar och tepåsar
Seasoning kit (med salt, peppar, socker, ketchup, senap)
Hygiene kit: ekologiskt ansvarsfulla hår- och kroppsvårdsprodukter, mjukpapper och toalettpapper efter behov
Byte av handdukar under vistelsen (på begäran)
Værelser
Lägenhet med 2 sovrum för 4 personer:
2 rum. för 4 personer, 35-40 m2. Lägenheten har ett sovrum med 2 enkelsängar och en bäddsoffa för 2 personer i vardagsrummet. Lägenheten har TV, telefon, dusch och toalett med hårtork. Lägenheten har en balkong och ett kök med ugn, spis, diskmaskin, kylskåp, kaffebryggare och vattenkokare. Slutstädning ingår i priset (exklusive kök och disk).
3-sovrumslägenhet för 6 personer:
3 rum. för 6 personer, 50-55 m2. Lägenheten har ett sovrum med dubbelsäng och ett sovrum med 2 enkelsängar samt en bäddsoffa för 2 personer i vardagsrummet. Lägenheten har TV, telefon, dusch och toalett med hårtork. Lägenheten har en balkong och ett kök med ugn, spis, diskmaskin, kylskåp, kaffebryggare och vattenkokare. Vissa lägenheter är duplex. Slutstädning ingår i priset (exklusive kök och disk).
4-sovrumslägenhet för 8 personer:
4 rum. för 8 personer, 70-80 m2. Lägenheten har ett sovrum med dubbelsäng, 2 sovrum med enkelsängar och en bäddsoffa för två personer i vardagsrummet. Lägenheten har 2 badrum och 2 toaletter. I lägenheten finns TV, telefon och hårtork. Lägenheten har en balkong och ett kök med ugn, spis, diskmaskin, kylskåp, kaffebryggare och vattenkokare. Vissa lägenheter är duplex. Slutstädning ingår i priset (exklusive kök och disk).
Deposition:
400 € per lägenhet
Turistskatt:
För information (kan komma att ändras av kommunen)
Ca €3,85 per dag och vuxen, barn upp till 18 år är undantagna.
Fakta
Fakta om Le Telemark
| Liftkort | Ingår i priset |
| Pension | Ingen pension |
| Avstånd till hiss | 100 m |
| Avstånd till pist | 50 m |
| Avstånd till stadens centrum | 450 m |
| Avstånd till skidbuss | 300 m |
| Slutstädning | Ingår i priset |
| Handdukar/sängkläder | Ingår i priset |
| Internet – gratis | Gratis internet |
| Mottagning | Ja, det kan du |
| Restaurang | Nej, det kan du inte |
| Bar | Nej, det är det inte. |
| Pool | Ja, det kan du |
| Välbefinnande | Ja, det kan du |
| Parkering för bil | Ja, mot avgift |