CGH Residence Le Jhana**** – Val Claret
Hotel beskrivelse
2011 var året då Tignes presenterade ännu ett fantastiskt fyrstjärnigt lägenhetskomplex i Alperna. ”Le Jhana” välkomnar dig till en skidsemester där alla fyra stjärnorna är fullt förtjänta.
Lägenheterna uppnår den första skidstjärnan genom att uppfylla det viktigaste kriteriet av alla – vi måste bo nära liften och pisten. Med 25 meter till närmaste lift kommer vi inte mycket närmare.
Efter en lång dag med skidåkning kan du skämma bort dig själv med spa, jacuzzi och inomhuspool på CGH Le Nevada och Telemark.
Værelser
I Le Jhana kan Thinggaard erbjuda:
3-rumslägenhet för 6 personer:
Denna typ av lägenhet är 60 m2 stor och har ett sovrum med dubbelsäng, ett rum med 2 enkelsängar, vardagsrum med bäddsoffa för 2 personer, TV och tillgång till balkong. Det finns ett välutrustat kök med spishäll, ugn, kylskåp, diskmaskin, kaffebryggare och vattenkokare. 1 dusch/wc. Slutstädning (exklusive kök och disk).
4-sovrumslägenhet för 8 personer:
Dessa lägenheter är 80 m2 med ett sovrum med dubbelsäng och 2 sovrum med 2 enkelsängar. Vardagsrum med bäddsoffa för två personer, TV och tillgång till balkong. Välutrustat kök med spishäll, ugn, kylskåp, diskmaskin, kaffebryggare och vattenkokare. 2 dusch/wc. Slutstädning (exklusive kök och disk).
Deposition:
400 € per lägenhet
Turistskatt:
För information (kan komma att ändras av kommunen)
Ca 2,86 € per dag och vuxen över 18 år.
Fakta
Fakta om Le Jhana
| Liftkort | Ingår i priset |
| Pension | Ingen pension |
| Avstånd till hiss | 50 m |
| Avstånd till pist | 100 m |
| Avstånd till stadens centrum | 100 m |
| Avstånd till skidbuss | 25 m |
| Slutstädning | Ingår i priset |
| Handdukar/sängkläder | Ingår i priset |
| Tillgång till internet | Nej, det kan du inte. |
| Mottagning | Ja, det kan du |
| Restaurang | Nej, det kan du inte |
| Pool | Ja, det kan du |
| Bar | Nej, det är det inte. |
| Välbefinnande | Ja, det kan du |
| Parkering för bil | Ja, mot avgift |
Beliggenhed
Rabatter og tillæg
Tjänster mot extra kostnad (rekommenderade priser):
– Massage, ansikts- och kroppsbehandlingar på Centre Ô des Cimes, Spa d’Altitude på CGH Résidences i Tignes, Nevada och Telemark.
– Extra badrumslinne (1 handduk och 1 badhandduk) för uthyrning: 12 € per uppsättning
– Badrockar att hyra: 11 €
– Extra städkit: 8 € per set
– Underjordisk parkering: 80 €/bil/vecka – max. höjd 1,90 m – (på begäran och i mån av tillgång)
– Färsk frukostservice tillgänglig i receptionen från kl. 08.00 (måste beställas senast kl. 18.00 dagen innan) – Husdjur tillåtna (med bevis på rabiesvaccination: 80 €/husdjur/vistelse – max. 8:00 (ska beställas senast 18:00 dagen innan)
– Husdjur tillåtna (med bevis på rabiesvaccination): 80 €/husdjur/vistelse – max. ett husdjur per lägenhet
– Fullständig slutstädning (pris i receptionen)
– Tvättservice