Beitostølen Resort stugor
Hotel beskrivelse
Beitostølen Resort Cabins består av två områden, Hovi Cabins och Bergo Cabins, som båda är traditionella norska trästugor med plats för 6 till 24 personer.
Bergo Cabins är mysiga trästugor på en avskild plats. Det finns 16 stugor i olika storlekar som ligger i små rader. Gemensamt för dem alla är att de ligger perfekt i centrum, men ändå avskilt från buller och trafikerade vägar. Från stugorna är det bara 100 meter till liften och pisten, vilket gör det lätt att vara först och sist i backen. Stugorna rymmer från 6 till 24 personer. Alla stugor är byggda i klassisk norsk stil med mycket trä, mysfaktor och braskamin/eldstad.
Hovi Hytter är en mysig stuganläggning med traditionell stugkänsla. Här finns 12 stugor i rader med 300 meter till centrum och shoppingmöjligheter tvärs över gatan. Alla stugor har öppen spis, 1 sovrum med dubbelsäng och 1 sovrum med 2 våningssängar.
Incheckning sker på Beito Resort, Beistostølen.
Værelser
Fakta
Fakta om Beitostølen Resort Cabins
| Liftkort | ingår ej |
| Pension | Ingen pension |
| Avstånd till hiss | 300 – 500 m |
| Avstånd till pist | 300 – 500 m |
| Avstånd till stadens centrum m. | 0 |
| Avstånd till skidbuss | 200 – 300 m |
| Mottagning | Nej, det kan du inte. |
| Restaurang | Nej, det kan du inte |
| Slutlig rengöring | Tillgänglig för köp |
| Sänglinne och handdukar | Tillgängliga för köp |
| Internet | Kostnadsfritt |
| Simbassäng | Nej, det kan du inte |
| Bar | Nej, det är det inte. |
| Wellness | Nej, det gör du inte |
| Bilparkering | Ja (mot avgift) |