Alpina stugor
Hotel beskrivelse
Flerfamiljshus ”Alpenchalets” består av 2 hus med 5 lägenheter, alla renoverade 2019. Husen ligger i Zellermoos, 900 meter från skidliften och 4 km från Zell am See. Shoppingmöjligheter finns 700 meter bort. Det finns ett skidförråd i huset.
Værelser
Här kan du se en beskrivning av de 5 lägenheterna:
Lägenhet med 2 sovrum för 4 personer:
Denna lägenhet på bottenvåningen är 50 m2. Lägenheten är mysigt inredd med ett vardagsrum med 1 bäddsoffa för 2 personer, matbord och TV. Från vardagsrummet finns utgång till terrassen. 1 rum med en dubbelsäng. Det finns dusch/toalett och kök med ugn, spis, brödrost, vattenkokare, mikrovågsugn och kaffebryggare. Parkering finns vid huset.

Lägenhet med 2 sovrum för 4 personer:
Denna lägenhet på bottenvåningen är 50 m2. Lägenheten är mysigt inredd med ett vardagsrum med 1 bäddsoffa för 2 personer, matbord och TV. Från vardagsrummet finns utgång till terrassen. 1 rum med en dubbelsäng. Det finns dusch/toalett och kök med ugn, spis, brödrost, vattenkokare, mikrovågsugn och kaffebryggare. Parkering finns vid huset.

4-sovrumslägenhet för 6 personer:
Lägenheten ligger i vardagsrummet och är 100 m2. Här finns 3 dubbelrum och ett kök/matsal med matbord och utgång till terrassen. Köket är utrustat med ugn, spishäll, mikrovågsugn och kaffebryggare. Lägenheten har 2 duschar/toaletter och en bastu mot en avgift.

5-sovrumslägenhet för 8 personer:
Mysig möblerad lägenhet på 1:a våningen på 100 m2. Det finns 1 dubbelrum med dubbelsäng och utgång till balkong. 3 rum, alla med dubbelsängar. Lägenheten har ett kök med matplats och tillgång till en balkong. Köket är utrustat med ugn, spis, brödrost, vattenkokare, mikrovågsugn, kaffebryggare. Lägenheten innehåller även 2 dusch/toalett. Parkering finns vid huset.

5-sovrumslägenhet för 8 personer:
Mysig möblerad lägenhet på 1:a våningen på 100 m2. Det finns 1 dubbelrum med dubbelsäng och utgång till balkong. 3 rum, alla med dubbelsängar. Lägenheten har ett kök med matplats och tillgång till en balkong. Köket är utrustat med ugn, spis, brödrost, vattenkokare, mikrovågsugn, kaffebryggare. Lägenheten innehåller även 2 dusch/toalett. Parkering finns vid huset.

I priset för alla lägenheter ingår handdukar, sänglinne, slutstädning och Wi-Fi.
Fakta
Fakta om Alpenchalets
| Liftkort | Ingår i priset |
| Pension | Nej, det gör du inte |
| Till pisten | 900 m |
| Till lyft | 900 m |
| Stadens centrum | 5 kilometer från centrum |
| Skidbuss | 900 m |
| Köpcentrum | 700 m |
| Skiduthyrning | 900 m |
| Slutstädning | Ingår i priset |
| Sänglinne/handdukar | Ingår i priset |
| Parkering av bil | Ja, du kan parkera |
| Lounge | Nej, det kan du inte |
| Bar | Nej, det är det inte. |
| Skirum | Ja, det kan du |
| Tillgång till internet | Nej, det kan du inte. |
| Wellness | Nej, det gör du inte |
| Simbassäng | Nej, det kan du inte |