JUFA Alpenhotel Saalbach
Hotel beskrivelse
JUFA Alpenhotel Saalbach är ett 4-stjärnigt hotell med ett centralt läge i Saalbach, bara 100 meter från Schattberg X-press och nära flera andra liftar, som Turm 6er och Bernkogelbahn. Hotellet är idealiskt för skidsemestrar i Saalbach eftersom det ger enkel tillgång till det omfattande skidområdet Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn med 270 km pister och 70 moderna liftar.
Hotellet erbjuder olika rumstyper, inklusive enkelrum, dubbelrum, trebäddsrum, fyrbäddsrum och sviter. Alla rum är rökfria och utrustade med platt-TV, gratis Wi-Fi, minibar, badrockar, hårtork, telefon och kassaskåp.
Hotellet har en 260 m² stor spa- och wellnessavdelning med finsk bastu, biobastu, ångbad och relaxavdelning. Det finns också ett gym, en bar, en lounge med öppen spis och en solterrass. För barnen finns ett 120 m² stort inomhuslekområde med en klättervägg.
Hotellet har också ett skidrum med pjäxvärmare och erbjuder rabatter på skiduthyrning och skidskola genom sina partners.
Fem goda skäl:
- Halvpension Plus inkl.
- Läge nära liftar och pister
- Omfattande hälsofaciliteter
- Familjevänliga faciliteter, inklusive stort lekområde
- Mitt i centrum av Saalbach
Værelser
Fakta
JUFA Alpenhotel Saalbach
| Liftkort | Ingår i priset |
| Bed & Breakfast | Frukost på morgonen |
| Handdukar | Ingår i leveransen |
| Linne | Ingår |
| Städtjänster | Ingår i priset |
Faciliteter
| Lounge | Ja, det kan du |
| Bar | Ja, det kan du |
| Skirum | Ja, det kan du |
| Wi-Fi-anslutning | Ja, det kan du |
| Bastu | Ja, det kan du göra |
| Simbassäng | Nej, det kan du inte |
Avstånd
| Till lyft/sluttning | 100 m |
| Centrum | 0 m |
| Skidbuss | 450 m |
| Köpcentrum | 150 m |
| Skiduthyrning | 100 m |